اهمیت نورپردازی در فروشگاه

Lighting In Store

اهمیت نورپردازی در فروشگاه

نور از جمله مهم ترین مواهب الهی است که در زندگی بشر از ارزش بسزایی برخوردار است. در واقع هیچ عنصری در دنیا بدون وجود نور هویت دیداری ندارد. نور واسطه ای میان چشمان بیننده و محیط اطراف اوست.

 

اهمیت نورپردازی در احیای فروشگاه

از آنجائیکه 90 درصد از تصمیمات خرید در نقطه خرید اخذ می شود، بسیاری از خرده فروشان به دنبال آماده سازی محیطی هستند که برای مشتریان جذاب باشد و آنها را به خرید محصول ترغیب نماید. استفاده اثر بخش از نور، به عنوان یکی دیگر از عوامل دخیل در جذابیت داخلی فروشگاه ها می تواند سطح عملکرد را در بیشتر محیط های خرده فروشی افزایش دهد. نورپردازی در این محیط که  باید به عنوان یکی از ابزارهای فروش در نظر گرفته شود;می تواند برای جذب مشتریان به داخل فروشگاه، هدایت آنها به سوی قسمتی خاص، جلب توجه به سوی کالایی خاص ( مثلا در جواهر فروشی ها و نمایشگاه های فرش) و سوق دادن مشتریان به فرایند معامله مورد استفاده قرار گیرد. نورپردازی مطلوب، نسبت به روشن نمودن ساده فضاها در فروشگاه، مشتریان بیشتری را جذب و درگیر می کند. نورپردازی مطلوب به منظور برجسته نمودن کالا، شکل دادن به فضاها و ایجاد یک احساس و حالت خوب از فروشگاه در ذهن مشتری است. حتی می توان از نورپردازی برای کم ارزش نشان دادن مکان هایی که ثابت بوده و از جذابیت کمتری برخوردارند، استفاده موثری کرد. نورپردازی می تواند به برقراری ارتباط با مشتریان هدف، انتقال پیام های آنی درباره جو داخل فروشگاه، کیفیت کالاهای داخل فروشگاه، قیمت و نوع خدمات مورد انتظار این مشتریان کمک کند.

نورپردازی علاوه بر ایجاد هیجان و شور و حال، باید متناسب با کالاها و ارزش آنها باشد. همچنین رنگ بندی نورها، به ویژه در بخش پوشاک، باید هماهنگ باشد. زیرا رنگ لباس ها باید همانگونه که هستند، نشان داده شوند. متمرکز کردن نورافکن ها بر روی اجناس خاص و یا دپارتمان های ویژه، چشمان مشتریان را به سمت آن کالاها و یا بخش ها هدایت می کند.

اثر روانی منابع نوری:

یکی از مهمترین عواملی که باید در نظر گرفته شوند، اثر روانی منابع نوری گوناگون است. منابع نوری گرم عموما برای خانه، رستوران ها و مهمان پذیرها و محیط های گران قیمت برای ایجاد حس گرمی و آرامش به کار می رود. در حالیکه منابع نوری طبیعی و سرد عموما برای محیط های پر رفت و آمد مانند ادارات، مدارس، سوپر مارکت ها و موارد مشابه برای ایجاد احساس هوشیاری بکار می رود.

برای روشن تر شدن موضوع، دو رستوران را مقایسه می کنیم؛ یک فست فود و یک رستوران گران قیمت. در یک فست فود، غذاها نسبت ارزان است، از نور سرد استفاده می شود تا ارائه کننده محیطی باشد که ما به سرعت غذا یمان را صرف کرده و جا برای مشتری بعدی بدهیم. در یک رستوران گران قیمت که قیمت غذاها بالاتر بوده و ما علاوه بر غذا، تجربه را نیز می خریم، از نور گرم تر و شاید شمع های ساده، محیطی صمیمی، گرم و آرامش بخش ایجاد می شود که ما را ترغیب می کند تا زمانی که از تجربه مان لذت می بریم، در آن محیط بمانیم.

مسئله دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که تحقیقات نشان می دهد که منابع نوری سردتر به ویژه طول موج آبی در سطوح رنگی پایین تر، وضوح دید و روشنی ادراک را افزایش می دهد. یکی دیگر از سوال هایی که هنگام تعیین سبک نورپردازی مطرح می شود، در دسترس بودن نور روز است. نور ویژگی های رنگی پویایی دارد که در روز و با تغییر فصل، عوض می شود. در حالیکه کنترل آن مشکل است، کیفیت پویای آن برای محیط های کاری که کارکنان تمایل به داشتن ارتباط با فضای بیرون دارند، می تواند بسیار مفید باشد. نکته بسیار مهمی که نباید فراموش کرد، هماهنگ بودن طرح رنگ بکار گرفته شده با نوع منبع نوری مورد استفاده است.

 

Lighting Bulb

دلایل استفاده از نورپردازی:

جذب نگاه ها به خود:

به اعتقاد برخی با اهمیت ترین نقش نورپردازی در فروشگاه ها جذب نگاه ها به سمت خود است. به طور طبیعی نورپردازی از طریق درخشش و تلالویی که سیستم های نورپردازی ایجاد می کنند به این مهم دست می یابد، ولی تاثیر آن به خصوص در فروشگاه ها چشم گیر و با اهمیت است. برای مثال، در طراحی نورپردازی یک خواربار فروشی تلالو ناشی از لامپ های فلورسنت چشم مشتریان را جذب می کند و به آنها نشان می دهد که فروشگاه برای خرید باز است. در دنیای پر رقابت تجارت فروشگاه ها باید ظاهر خود را با استفاده از نورپردازی های پر شورتر مانند نورهای متحرک و نورهای رنگی و نورافشان های جذاب به نمایش در بیاورند تا توجه مشتریان را جلب کنند. پنجره های فروشگاه ها موقعیت بسیار با اهمیتی را به وجود می آورند که نورپردازی آنها یک فرم هنری و شبیه به نورپردازی دکور صحنه ها است.

روشن ساختن سطح اجناس
نقش دیگر مهم نورپردازی در فروشگاه ها روشن ساختن سطح اجناس است. در موفق ترین طراحی فروشگاه ها، پیش از آنکه ویژگی بارز اجناس را بنمایانند، روشنایی همه ی آنها را تامین می کنند. این یک واقعیت است، خواه فروشگاه با روشنایی کلی و خواه با کاربرد جزئی و یا انواع دیگر نورپردازی نمایشی.

برانگیختن مشتری:

وظیفه ی با اهمیت دیگر نورپردازی در فروشگاه ها به هیجان در آوردن و برانگیختن مشتریان است. هیجان انگیزی قسمتی از مضمون طراحی است و نقش نورپردازی در آن می تواند اساسی باشد.
برخی از روش های به هیجان در آوردن مشتریان به شرح زیر می باشد:
نورپردازی دراماتیک اجناس، به ویژه ویترین ها
استفاده از نور افشان هایی که مدلشان مضمون معماری را تقویت می کند
استفاده از تکنیک های نورپردازی معماری مانند کنج سقفی و دیوارتابی برای بیان و تقویت عناصر طراحی یا معماری
بهره گیری از تکنیک های نورپردازی بسیار ویژه مانند فیبرهای نوری، نورپردازی تئاتر، نئون، چراغ های رنگی متغیر، و چراغ های متحرک برای انرژی بخشیدن به فضا و ایجاد تاثیرات نورپردازی تماشایی

مشخص کردن نوع فعالیت:

سومین نقش مهم نورپردازی فروشگاه ها مشخص کردن نوع فعالیت های فروشگاه است، از جمله انبار کردن و نظافت و محدوده ی فروش. برای مثال، استفاده از نورافشان های آویز مدل دار در محدوده ی فروش شیوه ای کلاسیک در طراحی نورپردازی بسیاری از فروشگاه ها است. این تکنیک افزون بر روشن کردن عمل فروش، پشتوانه ای برای مضمون فروشگاه و راه گشایی برای مشتریان است

تقویت حس مشتریان:

آخرین نقش نورپردازی فروشگاه ها تقویت حس مشتریان از میزان قیمت و ارزش کالاهاست. نشان داده شده است که این عمل باید با توازن دقیقی صورت گیرد. برای مثال، نورپردازی یک فروشگاه جنس های ارزان باید ظاهری غیرگران داشته باشد، وگرنه ممکن است مشتریان احساس دیگری از آن مکان پیدا کنند. بسیاری از خواربار فروشی ها از لامپ های مهتابی ساده بدون پوشش استفاده می کنند تا هم صرفه جویی کرده باشند و هم پایین بودن قیمت ها را نشان دهند.

در نتیجه سیستم روشنایی در یک فروشگاه ارتباط بسیاری با زیبایی محیط دارد. به همان میزان که نورپردازی مرکز تجاری خوب می تواند باعث جذب تعداد بیشتر مشتری شود، سیستم روشنایی نامناسب می توانند باعث نارضایتی خریداران شود.
طراح نورپردازی فضای فروشگاه ، باید عوامل و ویژگی های مختلفی را هنگام ترسیم طرح نورپردازی این فضا مد نظر قرار دهد، از جمله: طول عمر و ماندگاری لامپ هایی که انتخاب میکند، کارایی سیستم نورپردازی، میزان و دوام شارژ نوری، پردازش رنگ سیستم نورپردازی، تنظیم نور فضا در هنگام روز، میزان و نحوه ی توزیع نور در قسمت های مختلف فضای فروشگاه، تمرکز نور روی نقاط مورد تأکید (به لحاظ علاقه ی مشتریان به کالاهای عرضه شده در آن نقطه)، هزینه ی سیستم و نورپردازی، مدیریت سیستم و میزان انعطاف و تغییرپذیری آن در شرایط متغیر.

سیستم نورپردازی هر مرکز تجاری بایستی شرایط زیر را تأمین کند:
– نورپردازی فضای فروشگاه باید روشنایی و وضوح کامل را در همه ی نقاط منتشر کند و نوری شبیه به نور طبیعی روز که همه جا بطور یکنواخت تحت پوشش نور قرار میگیرد برای فضای فروشگاه تأمین نماید.
– در عین اینکه نورپردازی فروشگاه باید همه جا را روشن و قابل رؤیت کند، بایستی شدت نور در نقاطب با اولویت بالاتر که از نظر مدیران فروشگاه، «مشتری باید حتما از آن نقاط فروشگاه دیدن کند» بایستی به لحاظ نورپردازی، کیفیت متفاوتی داشته باشند.
– ظاهر خاصی را برای فضای فروشگاه ایجاد کند که همه ی مشتریان این فروشگاه را با این ویژگی خاص آن بشناسند.
– حرارت ناشی از لامپ ها و سیستم روشنایی باعث ایجاد گرما، به ویژه در نقاطی که کالاهای فاسدشدنی قرار دارند، نشود.
– هزینه ی تعمیر و نگهداری و هزینه ی مصرف انرژی در آن پایین باشد.
رعایت همه ی این عوامل تا حد امکان میتواند علاوه بر جلوگیری از احساس ناراحتی مشتریان در فضای کم نور فروشگاه یا نورپردازی نامناسب و ابهام آمیز فروشگاهی، باعث ایجاد شفافیت در تمام نقاط و اشراف کامل مشتریان به کالاهای عرضه شده شود. به علاوه اینکه، همانطور که اشاره شد، با تنظیم نورپردازی داخل فروشگاه میتوان مشتری ها را در جهتی که مد نظر مدیران و صاحبان فروشگاه است هدایت نمود. در مجموع اینکه میتوان نورپردازی فروشگاه را به عنوان یکی از عوامل تأثیرگذار و تعیین کننده در میزان فروش و موفقیت آن به شمار آورد و به ترتیب زیر بایستی مد نظر قرار گیرد

Lighting In Store

در طراحی صحیح فضا برای هدایت فروش با استفاده از نور، عوامل زیر باید در نظر گرفته شوند:

  • نوع و ویژگی های کالا
  • موقعیت مکانی هر کالا
  • میزان نور پیرامون
  • نورپردازی فضا های مجاور
  • اندازه و شکل فضا
  • زمینه و رنگ های باز تابنده از سطوح
  • انعطاف پذیری سایر ملزومات
  • روش های چیدمان وسایل مثل پیش خوان
  • الگوی آمد و شد

منابع: www.namatex.com

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها