نورپردازی در فروشگاه

نورپردازی در فروشگاه

نورپردازی در فروشگاه

در طراحی و چیدمان اصولی و درست یک فروشگاه به منظور به نمایش گذاشتن بهتر کالاها معیارهایی وجود دارد که رعایت آن ها موجب بهبود فضای فروشگاه و نرخ فروش می شود.نورپردازی مناسب باعث می شود تا کالاها بهتر به نمایش گذاشته شوند. برای وصول به این هدف می بایست سلسله اصولی را رعایت کرد .

مهم ترین اصول نورپردازی غرفه ها 

۱-همیشه برای غرفه ها باید نور ملایم تری نسبت به راهروها انتخاب کنیم

۲- کوشش کنیم تنها نقاطی که مهم ترند و نیاز به جلب توجه دارند، نورانی تر باشد. (استفاده از نور موضعی)

۳- برای محل نشستن یا راهروها و نقاط ضروری نور ملایمی را تامین کنیم.

۴- بسیاری از کالاها در نور کم جذابیت بیشتری دارند.

۵- همان طور که نور کافی فضای زنده ای برای نمایش کالاها ایجاد می کند، رنگ های باز و روشن به محیط آرامش مطلوبی می بخشد.

۶- توجه داشته باشیم که طیف های رنگی متفاوت نور، احساس های مختلفی در ذهن بیننده القاء می کند.

۷- البته فراموش نکنیم استفاده از رنگهای مختلف و متعدد جایز نیست. زیرا، بیننده قبل از آنکه متوجه کالا شود، در میان رنگهای مختلف نور پردازی سرگردان خواهد شد.

۸-معمولا یک یا دو رنگ را به عنوان رنگ های اصلی انتخاب کنیم و رنگ های دیگر را به عنوان سایه یا مکمل آنها در نظر بگیریم.

نکات نورپردازی

برای نورپردازی، علاوه بر اصول اساسی بالا می باید بعضی نکات رعایت شود. در صورت رعایت نکات زیر می توان در نمایش کالا به موفقیت بیشتری رسید.

۱- نور را نباید طوری تنظیم کنیم که مستقیم به چشم مردم بتابد و چشم آنان را اذیت کند.

۲-نورهای موضعی را باید از زاویه هایی تنظیم کنیم که سایه به وجود آمده توسط نور روز اختلال در فرم و شکل کالا نشود. همچنین شناسایی کالا از سوی مشتری را با مشکل مواجه نسازد و زیبایی شناسی غرفه را با مشکل مواجه نسازد.

۳- استفاده از نور رنگی برای نمایش کالاها، جذاب ساختن غرفه و جلب مردم یک امر بسیار مهم است. اما استفاده از آن برای شناسایی کالا غیرمنطقی است. زیرا، نور رنگی موجب می شود که رنگ کالا، شکل و اجزاء آن به طور طبیعی در معرض دید مردم قرار نگیرد و در واقع، کالاها را از حالت واقعی خارج می سازد.

۴- مساله دیگر روانشناسی است؛ نورهای شدید، سفید خالص، نورهای رنگی با کنتراست زیاد و… موجب بر هم زدن آرامش مشتری ها می شود.

۵- از جنبه اقتصادی نیز باید به خاطر داشته باشیم که لامپ های تنگستن در مقایسه با فلورسنت، برق و انرژی بیشتر مصرف می کنند. در نتیجه، هزینه های بالایی را صرف کرده و از این لحاظ، اقتصادی نیستند.

۶- برای نور پردازی کالاهایی که عموما حجمی و سه بعدی هستند، مساله اساسی تاباندن نور از زوایای مختلف است. در این صورت به شناساندن ویژگی ها و خصوصیات کالاها کمک می شود.

۷- برای نور پردازی کالاهایی که عموما یک یا دو بعدی هستند، تاباندن نور از یک یا دو زاویه کافی است. اما باید توجه داشته باشیم که تابش نور به گونه ای باشد که انعکاس

نامناسبی دشاته باشد و چشم مشتری را بیازارد.

۸- برای جلوگیری از انعکاس نور می توانیم از تغییر زاویه تابش استفاده کنیم.

۹- زاویه تابش نور نباید به گونه ای باشد که عبور فروشندگان و یا مشتریان باعث قطع نور شود.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها