چگونه وفاداری بیشتری در مشتریانمان ایجاد کنیم؟

عوامل وفاداری مشتری

چگونه وفاداری بیشتری در مشتریانمان ایجاد کنیم؟

امروزه با رقابت شدید و فزاینده ای که در میان کسب و کارها شاهد هستیم،ایجاد وفاداری در مشتریان نسبت فروشگاه و کسب و کارمان کارچندان آسانی نیست.در مطالعات صورت گرفته موارد بسیاری در جهت ایجاد این ارزش به نظر نقش می توانند داشته باشند که ما سعی داریم دومورد از مهم ترین فاکتورها را در این نوشته بررسی کنیم.

مشتریان در خرید خود آگاهانه و یا غیر آگاهانه با انواع ریسک ها بمباران می شوند. ریسک مالی،روانی،اجتماعی و به عنوان یکی از مهم ترین آن ها،ریسک ادارک شده مشتری در فرآیند خرید را باید بگوییم که می تواند تاثیر منفی و معناداری در ارزش گذاری ذهنی نسبت به کسب و کار شما داشته باشد.

ریسک ادراک شده چیست؟

در واقع این نوع ریسک، نوعی ترس از این موضوع است که که محصول یا خدمت پیشنهادی مطابق با انتظارات ذهنی مشتری به درستی عمل می  کند یا خیر! در صورتی که این انتظارات ذهنی مرتفع شود و یا پیشنهاد فروشنده بهتر از انتظارات وی باشد،حس رضایتمندی در وی ایجاد می شود و به این شکل می توان به درجاتی از رضایت مشتری رسید.همه ی ما حس بد وعده های توخالی و در تناقض با واقعیت تبلیغات فروشگاه ها،کالاها و خدمات را چشیده ایم.بسیار برایمان پیش آمده که وعده هایی که به ما داده شده بود با واقعیت فاصله ی چشمگیری داشته، برای مثال در سردر یک فروشگاه اعلام می شود که همه ی اجناس 50 هزار تومان ولی وقتی به داخل می روید و جنس مورد نظر خود را قیمت می کنید از تفاوت فاحش قیمتش با سردر مغازه تعجب می کنید و این موضوع موجب ناراحتی و عصبی شدن شما می شود. پس حواستان باشد که اگر در هر ابعادی فعالیت می کنید و دست به هر نوع تبلیغی می زنید از تبلیغات تراکتی تا تبلیغ تلویزیونی، به وعده هایی که می دهید و واقعیت سنجیشان توجه کنید.

ارزش ادراک شده از سوی مشتری چیست؟

ارزش ادراک شده از سوی مشتری در واقع ارزیابی مشتری از هزینه ها و منافع کسب شده در خرید می باشد.

در جهان مادی گرای امروز،مصرف کننده به دنبال معنا بخشیدن به مصرف است. به همین علت است که یک نام تجاری خوش،می تواند معنا ومفهوم اعتماد برانگیزی را ایجاد سازد که وی با مراجعه به آن فروشگاه قسمت عمده یا حتی تمام سبد خریدش را از آن جا تامین کند.

برندها و کسب و کارها، با توجه به میزان قدرت و ارزشی که در بازار دارند متفاوتند.در یک طیف آن هایی هستند که توسط اکثر مصرف کنندگان و یا مصرف کنندگان محلی آن بخش شناخته شده نیستند و در طبف دیگرکسب وکارهای قدرتمند و معتمدی هستند که خریداران ،آگاهی نسبتا بالایی به آن ها دارند.

این آگاهی و شناخت مصرف کننده،نقطه ی عطف و قدرت در اذهان بازار هدف را نشان می دهد که این آگاهی ترکیبی از تشخیص و به خاطر آوردن عملکرد نام تجاریست.

 

مصرف کننده در راستای کاهش عدم اطمینانی هایش چه می کند؟

  • پرس و جو از دوستان و آشنایان که تقریبا یکی از اصلی ترین گام هایی است که در این راه برداشته می شود و البته می باید اشاره کنیم که این گزینه یکی از مورد اعتمادترین گزینه ها در بین افراد می باشد به همین سبب است که تاثیرات تبیلغات دهان به دهان به شدت بالاست.
  • آزمایش: در این گام مشتری بسیار حساس و جزیی بین می شود و دیدن مسائل کوچک می تواند در ذهن فرد تاثیر قدرتمندی داشته باشد.
  • جست و جو در شبکه های اجتماعی و اینترنت

تعیین هویت به ما چه کمکی می کند؟    

تعیین هویت و حرکت در راستای تحقق اهداف در ایجاد وفاداری و بازگشت مشتری تاثیر به سزایی دارد بنابراین نقش انکارناپذیر این اصل را در انتخاب مصرف کننده نیز نباید فراموش کرد.با این کار، تصویر روشنی که در ذهن مشتری نقش می بندد باعث می شود که یادآوری نام شما آسان تر شود.

ساختن این هویت مستلزم درک کامل و همه جانبه ای از مشتریان و علاقه مندی هایشان به علاوه نحوه ی فعالیت رقبا د رسطوح خرد و کلان و محیط کلی کسب و کار است.. با پاسخ به سوالات در این زمینه می توانید به طرح جامعی برسید که در این راستا به شما کمک های فراوان کند.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها