چگونه تکنولوژی روند خرید را تغییر داده؟

نقش تکنولوژی در روند خرید

چگونه تکنولوژی روند خرید را تغییر داده؟

غول هايي مانند آمازون، علي‎بابا و والمارت درست مانند ساير برندها پس از درک اين نکته که براي پيشرفت و خدمات نيازمند به روزرساني تکنولوژي هايشان هستند، سراغ جديدترين نوآوري ها رفتند و از تکرار پرهيز کردند. در اين بين نکته جالب، استفاده از تکنولوژي در مراکز خريد داراي خدمات غيرآنلاين است و در اين زمينه بيش از خريدهاي آنلاين در مراکز خريد، وفورتکنولوژي حس مي‎شود. مثال واضح در اين زمينه، فروشگاه هاي «آمازونگو» است؛ فروشگاه هايي بدون حضور صندوقدار و با دخالت مستقيم و بي دردسر مشتري. بر همين اساس فدراسيون ملي خرده فروشي با برگزاري همايشي در سال 2018، آينده اين صنعت را ترسيم کرد.

 

آمازون

 

اطلاعات، رمز موفقيت

در عصر حاضر تنها داشتن اطلاعات و استفاده از تکنولوژي برگ برنده صنعت خرده فروشي نيست بلکه مساله اصلي و نقطه قوت، ماجرايي به نام «به اشتراک گذاري اطلاعات و ارتباطات» است. شما با تبادل اطلاعات، علاوه بر استفاده از دانش ديگر برندها، تجربيات خودتان را در اختيار همکاران قرار مي دهيد و بيش از پيش نامتان بر سر زبان ها مي افتد.

سال درخشان

سال 2017 به لحاظ تکنولوژيک برهه درخشاني براي برندهايي مانند وال‎مارت و آمازون بود.
در اين سال، فروشگاه هاي آمازونگو به مرحله پاياني بهره برداري رسيد و از طرفي در زمينه سيستم جديد ارتباطي براي ارسال بهتر محصولات به مشتريان، روش و تکنولوژي هاي نوين تعريف شد.
استفاده از تکنولوژي هايي مانند VR و AR در زمينه مراکز خريد در طول يک سال اخير به خريدهاي بهتر و هوشمندتر از سوي مشتريان منجر شده و در نتيجه برندها با کمک فناوري هاي جديد بهتر ميتوانند حساب و کتاب مالي خودشان را به شکل راحت تر و تکنولوژيک تر انجام دهند.
در واقع برنامه هاي تکنولوژيک جديد در راستاي بهبود وضعيت تجاري صورت مي گيرد.

 

واقعیت مجازی

 

برنامه «اومني چنل»

اومني چنل لغتي است که در مدل تجاري B2C (تجارت بين کسب وکار و مصرف کننده) کاربرد دارد و تجربه يکنواخت مشتري از خريد را توصيف مي کند. به اين صورت که تجربه خريد مشتري از يک کانال به کانال ديگر منتقل شده و هيچ واسطه اي در مديريت، پشتيباني و نتيجه خريد مشاهده نمي شود. با در اختيار داشتن چنين برنامه اي، مبادلات تجاري ديگر حالت يک بعدي قبلي خودش را ندارد و در واقع زنجيره اي از اطلاعات فراروي مشتري و خريدار قرار مي گيرد.

تداوم قدرت نمايي تلفن همراه

با ورود گوشي هاي هوشمند نه تنها تحولات عرصه تکنولوژي بلکه مسير اتفاقات دنيا هم تغيير کرد. بر اين اساس هنوز تلفن همراه اصلي ترين مرجع انتقال اخبار از طريق شبکه هاي اجتماعي محسوب مي شود. بخشي از فرآيند انقلاب اطلاعاتي دامن گير برندهاي حوزه خرده فروشي شده و به همين دليل براي گذر موفق از دوران گذار اطلاعاتي، هر برندي بايد حواسي جمع داشته باشد.

پرداخت بدون نياز به اتصال!

يکي از برندهايي که با حواسي جمع از دوران گذار عبور کرد و به ثباتي در زمينه استفاده مناسب از تکنولوژي رسيد، آمازون نام دارد. اين برند به تازگي موفق شده از سيستم پرداختي بدون نياز به اتصال به اينترنت استفاده کند. حجم پرداخت ها و نقل و انتقالات مالي از طريق سيستم پرداخت آمازون در سال 2018 تقريبا دو برابر شده است. اين فروشگاه اينترنتي پس از گسترش سيستم پرداخت خود در فرانسه، ايتاليا و اسپانيا به بازارهاي ديگري مانند پرداختهاي دولتي، مسافرت و کالاهاي ديجيتال چشم دوخته است. در حال حاضر بيش از 33 ميليون نفر از سيستم پرداخت آمازون براي انجام خريدهاي خود استفاده مي کنند. در حال حاضر اطلاعات بيش از 300 ميليون مشتري در آمازون وجود دارد. علاوه بر اين از آنجا که مشتريان آمازون در حال حاضر به خريد آنلاين يا خريد به وسيله موبايل عادت کرده اند، تاجران مي توانند آمازون را به عنوان يک شريک تجاري مفيد در کنار خود ببينند. يکي ديگر از مزاياي آمازون انگيزه هاي اين شرکت براي جلب نظر مشتريان است تا در آينده از سيستم پرداخت آمازون استفاده کنند. آمازون عنوان کرد بيش از 50 درصد پرداخت ها توسط مشتريان ويژه (Prime members) انجام مي شود.
اين شرکت قادر خواهد بود امکانات و تخفيف هاي ويژه اي براي مشتريان داراي سيستم پرداخت آمازون در نظر بگيرد. همين موضوع باعث مي شود مشتريان بيشتري به فکر استفاده از خدمات سيستم پرداخت آمازون بيفتند.

منبع : مجله ی تجارت طلایی

نظرات (1)

[…] یک دهه گذشته تا به حال مقوله فروش آنلاین بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و زیرشاخه بخش مهمی به […]

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها